gototopgototop
× Tento web nepouziva cookies.
   

Ke stazeniFacebookCasopisArchivRekreaceOdkazy

 
 

VÝSTAVA

 
 

550 let od založení


Jednota bratrská v letech 2007–2008 oslavila 550. výročí své existence. Přesný datum vzniku společenství není znám, historici soudí, že k němu došlo někdy na přelomu let 1457–1458, a jako pamětní den se připomíná 1. březen. Proto bylo jako časový rámec oslav zvoleno období 1. 3. 2007–1. 3. 2008. Ve spolupráci s vedením církve, jednotlivých sborů, historiků a výtvarníků byla připravena výstava, která na jedenácti panelech přehledně mapuje historii Jednoty bratrské od jejího vzniku přes rozšíření po celém světě až po současnost. Výstava je putovní a postupně se objevila ve dvaatřiceti městech České republiky. Záštitu jí udělil tehdejší předseda Senátu Parlamentu ČR MUDr. Přemysl Sobotka, ministerstvo kultury a hejtmani prakticky všech krajů, kde se výstava konala.


První komplexní výstava v novodobé historii České republiky dokumentuje vznik, vývoj a současnost Jednoty bratrské jako nejstarší reformační církve, která vznikla na našem území. V současné době působí také v mnoha zemích Evropy, v Severní a Jižní Americe, v Africe a Asii. Cílem je představit Jednotu bratrskou v průřezu pěti a půl století, poukázat na významné historické momenty a také na její celkové zaměření, ve kterém se projevuje zájem o bližního, praktická i konkrétní pomoc a péče.


K významnému jubileu byla vydána brožura se stručným nástinem historie, představením současných sborů Jednoty bratrské a informacemi o sociálních a pedagogických aktivitách církve. Mimo to byla ve spolupráci s firmou Vinné sklepy Valtice, a. s. připravena unikátní řada přívlastkových vín k 550. výročí založení Jednoty bratrské a Česká národní banka vydala pamětní mince v hodnotě 200 Kč.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

www.VivaBoty.Eu - Krásné a luxusní boty www.VivaBoty.Eu - Značková obuv www.VivaBoty.Eu - Značkové boty www.VivaBoty.Eu - Stylové boty www.VivaBoty.Eu - Elegantní boty www.VivaBoty.Eu - Elegantní obuv www.VivaBoty.Eu - Dámské boty