gototopgototop
× Tento web nepouziva cookies.
   

Ke stazeniFacebookCasopisArchivRekreaceOdkazy

 
 

Bratrský dům v Pilawě Górnej

 
 

Posledního ledna byl v polské Pilawě Górnej slavnostně otevřen Bratrský dům (Dom Braci Morawskich) a v něm pamětní síň.

Městečko totiž založila právě Jednota bratrská, a to v 18. století, když dostala od pruského krále svolení se v kraji usadit. Osada původním jménem Gnadenfrei byla jednou z vícero, které bratři během několika málo let na území dnešního Polska vystavěli, a stejně jako všechny ostatní, i toto místo se brzy stalo živým hospodářským a společenským centrem svého okolí.

Své historie spjaté s Jednotou bratrskou si současní obyvatelé Pilawy Górnej velmi váží, a proto také došlo k celkové rekonstrukci a otevření bratrského domu. Ten by nyní měl sloužit jednak jako malé muzeum bratrské historie ve městě a jednak k ubytování, čímž se navrací zpět ke svému původnímu účelu. Bytových jednotek je zde 18 jako symbolický odkaz k 18. století, tedy k době založení i největšího rozkvětu městečka.

Za českou JB se slavnosti zúčastnila delegace v čele s biskupem Evaldem Ruckým

 

Na tomto odkazu se můžete podívat, jak dům vypadá

 

(Vydáno: 4. února 2020)

 
 

www.VivaBoty.Eu - Krásné a luxusní boty www.VivaBoty.Eu - Značková obuv www.VivaBoty.Eu - Značkové boty www.VivaBoty.Eu - Stylové boty www.VivaBoty.Eu - Elegantní boty www.VivaBoty.Eu - Elegantní obuv www.VivaBoty.Eu - Dámské boty