gototopgototop
× Tento web nepouziva cookies.
   

Ke stazeniFacebookCasopisArchivRekreaceOdkazy

 
 

Vyšla knížka o centru Jednoty bratrské v Přerově

 
 

V roce 2012 byly v Přerově nečekaně objeveny pozůstatky bývalého duchovně-vzdělávacího centra Jednoty bratrské. Archeologické nálezy se tehdy staly velikou událostí, významem přesahující hranice naší země. Archeologové Zdeněk Schenk, Jan Mikulík z Muzea Komenského v Přerově a ředitel okresního archivu Jiří Lapáček se nyní rozhodli shrnout a vydat svoje poznatky ze zkoumání tohoto jedinečného místa v knize „Přerov – Na Marku, příběh jednoho místa" s podtitulem Svědectví archeologických pramenů aneb Kudy kráčel Komenský.


Publikace vás seznámí s celým příběhem náměstí „Na Marku", kde Jednota v předbělohorské době měla sbor a školu, a kde studoval a posléze učil i sám Jan Amos Komenský. Skrze vyprávění autorů i bohatý obrazový doprovod se doslova dostanete pod povrch tohoto osobitého místa a na poslední stránce budete bohatší nejen o známá i nově zjištěná historická fakta, ale také o část nadšení, které objevitelé při své cestě do minulosti zažívali. Součástí publikace je rovněž poutavý popis nalezených mincí, o který se postarali numizmatici Vlastimil Novák z Náprstkova muzea a Kamil Smíšek z Národního muzea v Praze.


Závěr knížky je věnován představení přerovských nálezů veřejnosti a vzniku Památníku Jednoty bratrské v Přerově, který byl letos v září slavnostně otevřen v rámci Dnů evropského dědictví.


Populárně-naučná publikace představuje symbolickou tečku za několikaletým úsilím vynaloženým do výzkumu a prezentace archeologické lokality, která má svůj pozoruhodný příběh, a která si díky jedné z nevýraznějších postav českých dějin J. A. Komenskému zaslouží pozornost naší i budoucích generací.

 

Publikaci vydaly Kulturní a informační služby města Přerova. Kniha stojí 150 Kč a je možné ji zakoupit v Městském informačním centru
náměstí T. G. Masaryka 8, 750 02 Přerov (Městský dům, vchod z náměstí)
Telefon: 581 587 777
E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

kniha-prerov-na-marku

 (Vydáno: 19. 12. 2016)

 

 

 
 

www.VivaBoty.Eu - Krásné a luxusní boty www.VivaBoty.Eu - Značková obuv www.VivaBoty.Eu - Značkové boty www.VivaBoty.Eu - Stylové boty www.VivaBoty.Eu - Elegantní boty www.VivaBoty.Eu - Elegantní obuv www.VivaBoty.Eu - Dámské boty